Metody usypiania dziecka

Najefektywniejszą formą odpoczynku dla mózgu jest sen. Sen jest najważniejszy, gdyż podczas snu następuje regeneracja układu nerwowego, układu hormonalnego, trawiennego itd. Wprawdzie każde dziecko ma indywidualną potrzebę snu, jednakże aby ułatwić dojrzewanie centralnego układu nerwowego powinno się dążyć do tego, aby niemowlę zasypiało spokojnie i spało jak najdłużej. Potrzeba snu powinna być zaspakajana równie skutecznie jak potrzeba jedzenia czy bliskości. Niestety usypianie dziecka bywa jednym z najbardziej frustrujących i męczących zadań dla rodziców. O ile w pierwsze dwa tygodnie życia dziecko śpi bardzo dużo i praktycznie budzi się tylko na jedzenie, to następne dni, aż do ukończenia przez dziecko trzech miesięcy, mogą przysparzać rodzicom sporo kłopotów z usypianiem Malucha. Do trzech miesięcy bowiem dojrzewają narządy dziecka i dopiero po tym czasie mogą zacząć prace na „pełnych obrotach”. Dojrzewający centralny układ nerwowy musi się jak najczęściej wyłączać, a najlepszym sposobem na to jest spokojny sen.

Co zatem mogą zrobić rodzice, których dzieci mają kłopoty z zasypianiem? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest stworzenie dziecku jak najlepszych warunków przypominających życie wewnątrz macicy. Można to interpretować jako przedłużenie życia wewnątrzpłodowego dziecka na okres trzech miesięcy. Właśnie przypominanie Maluszkowi „tamtego” życia uspokaja je i pozwala na wyłączanie się jego centralnego układu nerwowego.

Vtech Niania Video BM3200 odbiornik

Niemowlę nie jest świadome odrębności. Nie wie, że stanowi osobny organizm, gdyż więź matki z dzieckiem nie kończy się w momencie urodzenia. Dlatego część mam wybiera wspólne spanie, zwłaszcza nocne. Ma ono wiele zalet. Przede wszystkim dziecko poprzez bezpośredni kontakt i bliskość matki czuje się bezpiecznie i dzięki temu spokojnie zasypia. Przystawianie dziecka do piersi działa usypiająco dzięki obecności opioidów zawartych w mleku kobiecym. Kojąco działa sam bezpośredniego kontakt z matką. Kołysanie w ramionach lub w wózku też jest skuteczną metodą pomagającą w usypianiu Maluszka. Nie należy się tego bać, gdyż dziecko w czasie poprzednich kilku miesięcy było kołysane c. A biorąc pod uwagę komfortu dziecka jest to pozytywna i przynosząca dobre efekty praktyka. Część rodziców od samego początku macierzyńskiej przygody decyduje się na układanie dziecka do snu we własnym łóżeczku. Ci rodzice muszą często sięgać do sposobów i metod, które ułatwią i pomogą uśpić dziecko. Właśnie, za pomocą odpowiednich metod stwarzane są warunki przypominające życie dziecka przed porodem, uspokojenie i uśpienie malucha.

Pierwszym sposobem jest odpowiednie otulenie dziecka cienkim kocykiem lub gotowym otulaczem. Jeśli dodatkowo na główkę założy się cienką czapeczkę można uzyskać podobny stan, w jakim znajdowało się dziecko w łonie matki. Wiadomo bowiem, że zanim się urodził znajdował się w ciasnym „pomieszczeniu” i po porodzie zbyt duże otwarte przestrzenie mogą mu po prostu przeszkadzać.
Kolejny sposób to odpowiednie ułożenie, najlepiej na boku lub na brzuszku. Do niedawna w łonie matki był zwinięty niczym ślimak, dlatego pozycja na wznak nie działa na niego kojąco, choć z punktu widzenia bezpieczeństwa jest pozycją względnie bezpieczną.

W życiu płodowym maluch nie znajdowało się w stanie idealnej ciszy. Nieustannie słyszał pracę serca mamy i przytłumione odgłosy dochodzące z zewnątrz. Hałas jaki go otaczał przypominał pracę odkurzacza starszej generacji. W pierwszych tygodniach życia będzie zatem potrzebować tego samego. Są rodzice, którzy na czas snu dziecka uruchamiają sprzęt domowy typu suszarki, okapy i odkurzacze, czasami imitują te dźwięki używając odpowiednich aplikacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców stworzono urządzenia, które okazują się skuteczne podczas usypiania malucha. Przykładem może być Małpka Myla firmy VTECH , która emituje pięć spokojnych kołysanek i tyle samo dźwięków naśladujących kojący szum, który dziecko słyszało w łonie matki. Urządzenie to może okazać się naprawdę skuteczne w usypianiu niemowlaka.
Przy usypianiu niemowląt nie najgorzej sprawdzają się też smoczki . Niejednokrotnie dziecko ma tak silna potrzebę ssania, że sama pierś nie zawsze wystarcza aby spokojnie zasnął. W życiu płodowym przyzwyczaił się do ciągłego ssania paluszka.

Kłopoty z usypianiem dziecka kończą się mniej więcej po trzech miesiącach.Następuje czas, w którym rodzice mogą już wprowadzać pewne rytuały związane z czynnościami dnia codziennego, w tym także rytuał usypiania w łóżeczku. O ile w ciągu dnia nie koniecznie muszą to być stałe pory, to wypoczynek nocny powinien być poprzedzony przyjemnym dla dziecka doznaniem np. kąpielą, masażem i kołysanką na dobranoc.

Może to być włączanie ścieżki dźwiękowej z łagodną muzyką, bajką lub położenie obok miękkiej zabawki, do której maluch się przytuli. Osobiste czytanie i śpiewanie również jest bardzo dobrym, sprawdzonym rytuałem wyciszającym dziecko. Aby rytuały były skuteczne powinny być powtarzane w miarę możliwości o tej samej porze i w tych samych lub podobnych warunkach.

Wiola Stręk

Położna z dwudziestoletnim stażem zawodowym. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła kurs w zakresie Zdrowia Reprodukcyjnego w The Baltic School of Public Health w Karlskronie (Szwecja). Prowadzi własny Zakład Opieki Okołoporodowej w Myślenicach oraz szkołę rodzenia. Jako położna środowiskowo – rodzinna zajmuje się edukacją ciężarnych i przyszłych rodziców oraz opieką nad mamą i noworodkiem w domu po porodzie.

Ten wpis jest częścią kampanii: Śpij Dobrze Maluszku

Śpij Dobrze Maluszku – To wspólna nazwa dla szeregu działań edukacyjnych dla rodziców niemowląt, organizowanych przez firmę VTech. W ramach cyklu artykułów publikowanych na naszym blogu, dowiesz się między innymi, jak długo powinno spać niemowlę, o technikach usypiania niemowląt, czy jak przygotowują rodzinne uroczystości rodzice z maleńkim dzieckiem w domu. Część tematów traktujemy bardzo poważnie. To nimi zajmą się w naszym imieniu eksperci. Część natomiast traktujemy nieco z przymrużeniem oka. Sami, będąc rodzicami wiemy, że maleńkie dziecko w domu to obok uczucia rozczulającej miłości, radości i często przytłaczającej odpowiedzialności, również zabawne sytuacje, czy pomysły wynikające z braku umiejętności, braku czasu, czy choćby ze zwyczajnego niewyspania.
Nie ma piękniejszego widoku, niż widok śpiącego dziecka. Każda Mama mogłaby godzinami patrzeć na spokojną buzię swojego Maluszka. Mogłaby, ale zwykle nie może. Każda Mama oprócz opieki nad dzieckiem ma sto innych obowiązków. W praktyce czas drzemki Maluszka to zwykle czas intensywnego nadrabiania pozostałych zadań.
VTech to producent niań elektronicznych. To właśnie niania elektroniczna jest nieocenioną pomocą w czasie, gdy Maleństwo śpi a Ty masz za zadanie w godzinę, czy dwie zrobić to co, kiedyś zajmowało Ci cały dzień.

 

Oto 3 powody, dla których warto mieć elektroniczną nianię:

1. Spokój
Wiele mam, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, czuje potrzebę częstego spoglądania na śpiące dziecko. Wrażliwe maluchy potrafią się wybudzać, kiedy zaglądamy do ich pokoju. Dizęki elektronicznej niani z kamerą masz możliwość zobaczenia dziecka bez konieczności wchodzenia do jego pokoju.
2. Bezpieczeństwo
Nie zawsze możesz być w pokoju z Maleństwem. Zdarza się, że potrzebuje Ono natychmiastowej pomocy i nie może tego zakomunikować głośnym płaczem. Wyposażając pokój dziecka w kamerę a siebie w odbiornik, zawsze możesz podejrzeć, czy Twój Maluszek śpi bezpiecznie i czy nie potrzebuje Twojej szybkiej interwencji.
3. Czas dla Ciebie
Mamy najmniej czasu mają zawsze dla…siebie. Elektroniczna niania daje Ci możliwość „bycia przy dziecku” nawet kiedy pijesz kawę z przyjaciółką w drugim pokoju, czy gdy czytasz książkę na tarasie. Zamiast co chwilę sprawdzać czy Maleństwo śpi, możesz włączyć nianię a sama spokojnie, choć na chwilę, usiąść.

Najnowsze wpisy
Napisz do nas

Tekst nieczytelny? Kliknij by zmienić. captcha txt

Wpisz szukaną frazę i naciśnij ENTER aby wyszukać

VTECH ST1000 Audio UspokajaczNiania Video Vtech BM4500