Fazy snu u niemowląt

Sen człowieka składa się z dwóch faz. Fazy snu aktywnego REM i fazy snu spokojnego (głębokiego) NREM. W ciągu życia stosunek czasu trwania fazy aktywnej do fazy spokojnej ulega zmianie.

Najdłużej w fazie snu aktywnego spędzają wcześniaki urodzone przed 30 tyg ciąży. Stanowi ona około 70 % czasu przeznaczonego na sen. Noworodki donoszone spędzają w fazie snu aktywnego 50 % czasu. W wieku od 3 do 6 miesięcy faza aktywna stanowi już 40 % a w wieku od 6 do 12 miesięcy 35 % całego snu. Dopiero wśród trzylatków faza snu aktywnego zajmuje już tylko 25% i zajmuje mniej więcej tyle samo co u dorosłej osoby.

Vtech Niania Video BM4300 kamera

Niemowlęta zasypiając znajdują się fazie snu aktywnego, który jest bardzo leki podczas, gdy dorośli rozpoczynają swój cykl od fazy snu spokojnego. Na początku snu niemowlę jest więc bardzo czujne i może wybudzać się np. podczas próby odłożenia go do łóżeczka. Sytuacja taka może mieć miejsce nawet wtedy, gdy jest nakarmione i teoretycznie nic mu nie dolega. Szczególnie dotyczy to dzieci karmionych naturalnie, które po przystawieniu do piersi, głównie dzięki usypiającemu działaniu zawartych w mleku opioidom (kazomorfina) niejednokrotnie zasypiają wpadając szybko w fazę snu aktywnego. Na tym etapie snu dziecka próba odłożenia może zakończyć się porażką.

Dopiero twardy sen w drugiej, późniejszej fazie spokojnej pozwala na odłożenie dziecka i kontynuację snu. Najczęściej przejście od fazy głębokiej do fazy REM zajmuje maluszkowi około kilkadziesiąt minut. Nie ma ściśle określonego czasu trwania poszczególnych faz i wyraźnej granicy pomiędzy poszczególnymi fazami snu u dziecka ale rodzice mogą zaobserwować pewne charakterystyczne dla danej fazy zachowania i gesty. W fazie aktywnej niemowlę śni i przetwarza wszystkie informacje zebrane w ciągu całego dnia. Dziecko nie jest wtedy tak spokojne i wyciszone jak w fazie snu spokojnego. Często wydaje jakieś ciche dźwięki, oddycha szybciej i mniej spokojnie, czasami uśmiecha się, porusza gałkami ocznymi, powiekami, paluszkami a nawet nogami. Może mieć nawet na wpół otwarte oczy. Świadczy to właśnie o tym, iż niemowlę znajdują się w stanie czuwania i nie jest efektem dolegliwości np. ze strony układu pokarmowego. W fazie aktywnej niemowlę będące przy piersi cały czas ją ssie. Nie koniecznie jednak efektywnie w celu spożycia pokarmu. Większość dzieci budzi się w ciągu fazy snu płytkiego a następnie zasypia z powrotem bez świadomości przebudzenia się. Zdarzają się również niemowlęta które systematycznie budzą się z drzemki po 20, 30 czy 45 minutach. Po prostu kończy się wtedy jedna z faz snu i ich organizm nie potrzebuje przejść w kolejną fazę. Wówczas dziecko budzi się na dobre.

Zdarza się , iż niemowlęta mogą się wybudzać całkowicie pomiędzy pełnymi cyklami snu manifestując ten fakt płaczem. Przytulenie lub przystawienie do piersi pomaga im na powrót zasnąć. Starsze niemowlę łatwiej jest przełożyć gdy zaśnie przy piersi lub na rękach, gdyż szybciej przechodzi w fazę snu spokojnego.

W czasie snu spokojnego niemowlę leży bez ruchu i zaczyna równomiernie oddychać. Jego klatka piersiowa unosi się w regularnym rytmie. W pierwszych tygodniach życia dziecka w fazie snu spokojnego można jeszcze zaobserwować odruch moro polegający na jednoczesnym wyprostowaniu rąk i nóg. Odruch ten może być reakcją na jakiś bodziec np. ostry dźwięk. Podczas snu głębokiego powieki dziecka są zamknięte, a gałki oczne nie poruszają się. Jego twarz jest nieruchoma, tylko od czasu do czasu pojawia się odruch ssania, delikatnie się uśmiecha i nie reagują gwałtownie na próbę odłożenia. Spokojny sen ma bardzo duże znaczenia, gdyż podczas snu głębokiego organizm dziecka regeneruje się i rośnie.

Wiola Stręk

Położna z dwudziestoletnim stażem zawodowym. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła kurs w zakresie Zdrowia Reprodukcyjnego w The Baltic School of Public Health w Karlskronie (Szwecja). Prowadzi własny Zakład Opieki Okołoporodowej w Myślenicach oraz szkołę rodzenia. Jako położna środowiskowo – rodzinna zajmuje się edukacją ciężarnych i przyszłych rodziców oraz opieką nad mamą i noworodkiem w domu po porodzie.

Ten wpis jest częścią kampanii: Śpij Dobrze Maluszku

Śpij Dobrze Maluszku – To wspólna nazwa dla szeregu działań edukacyjnych dla rodziców niemowląt, organizowanych przez firmę VTech. W ramach cyklu artykułów publikowanych na naszym blogu, dowiesz się między innymi, jak długo powinno spać niemowlę, o technikach usypiania niemowląt, czy jak przygotowują rodzinne uroczystości rodzice z maleńkim dzieckiem w domu. Część tematów traktujemy bardzo poważnie. To nimi zajmą się w naszym imieniu eksperci. Część natomiast traktujemy nieco z przymrużeniem oka. Sami, będąc rodzicami wiemy, że maleńkie dziecko w domu to obok uczucia rozczulającej miłości, radości i często przytłaczającej odpowiedzialności, również zabawne sytuacje, czy pomysły wynikające z braku umiejętności, braku czasu, czy choćby ze zwyczajnego niewyspania.
Nie ma piękniejszego widoku, niż widok śpiącego dziecka. Każda Mama mogłaby godzinami patrzeć na spokojną buzię swojego Maluszka. Mogłaby, ale zwykle nie może. Każda Mama oprócz opieki nad dzieckiem ma sto innych obowiązków. W praktyce czas drzemki Maluszka to zwykle czas intensywnego nadrabiania pozostałych zadań.
VTech to producent niań elektronicznych. To właśnie niania elektroniczna jest nieocenioną pomocą w czasie, gdy Maleństwo śpi a Ty masz za zadanie w godzinę, czy dwie zrobić to co, kiedyś zajmowało Ci cały dzień.

 

Oto 3 powody, dla których warto mieć elektroniczną nianię:

1. Spokój
Wiele mam, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, czuje potrzebę częstego spoglądania na śpiące dziecko. Wrażliwe maluchy potrafią się wybudzać, kiedy zaglądamy do ich pokoju. Dizęki elektronicznej niani z kamerą masz możliwość zobaczenia dziecka bez konieczności wchodzenia do jego pokoju.
2. Bezpieczeństwo
Nie zawsze możesz być w pokoju z Maleństwem. Zdarza się, że potrzebuje Ono natychmiastowej pomocy i nie może tego zakomunikować głośnym płaczem. Wyposażając pokój dziecka w kamerę a siebie w odbiornik, zawsze możesz podejrzeć, czy Twój Maluszek śpi bezpiecznie i czy nie potrzebuje Twojej szybkiej interwencji.
3. Czas dla Ciebie
Mamy najmniej czasu mają zawsze dla…siebie. Elektroniczna niania daje Ci możliwość „bycia przy dziecku” nawet kiedy pijesz kawę z przyjaciółką w drugim pokoju, czy gdy czytasz książkę na tarasie. Zamiast co chwilę sprawdzać czy Maleństwo śpi, możesz włączyć nianię a sama spokojnie, choć na chwilę, usiąść.

Najnowsze wpisy
Napisz do nas

Tekst nieczytelny? Kliknij by zmienić. captcha txt

Wpisz szukaną frazę i naciśnij ENTER aby wyszukać

VTECH BM2200 Niania ElektronicznaVtech Niania Video BM3200 odbiornik