Pory roku a sen dziecka

Ludzki zegar biologiczny uzależniony jest w dużej mierze od pór roku. Ilość światła słonecznego dostarczanego do komórek ma istotny wpływ na procesy zachodzące wewnątrz organizmu. Warunki panujące w danej porze roku a szczególnie światło bądź jego deficyty determinują również jakość i długość snu u dzieci.

Pod wpływem światła przez szyszynkę – gruczoł znajdujący się w mózgu, wydzielana jest melatonina – hormon, którego stężenie wzrasta pod wpływem niedoboru słońca. Poziom melatoniny wzrasta gdy jest ciemno, natomiast maleje pod wpływem słońca. Kiedy jest widno hormon snu przestaje być produkowany. Organizmy niemowląt przez pierwsze trzy miesiące życia prawie wcale go nie produkcją, dlatego większość czasu w ciągu doby śpią nie odróżniając dnia od nocy. Nie ma też znaczenia pora roku z mniejszą lub większą emisją promieni słonecznych. Mniej więcej w czwartym miesiącu sytuacja zaczyna się zmieniać.

Niemowlęta, które osiągnęły wiek powyżej trzeciego miesiąca w sezonie jesienno- zimowym są zatem z natury większymi śpiochami. W tym okresie życia, gdy tylko oko dziecka zarejestruje brak światła, zaczyna wydzielać się melatonina, wprowadzając je w stan senności. Niestety nie zawsze nawet senne dziecko zasypia i śpi spokojnie. Istnieją bowiem pewne czynniki, które mogą zakłócać naturalnie długi i spokojny sen dzieci.

Z całą pewnością jakość powietrza w pokoju, w którym śpią, przy centralnym ogrzewaniu może zakłócać ich sen. Dzieci mają problemy ze snem ponieważ w pokoju często jest duszno i za gorącą. Rodzice bardzo często ustawiają za wysoką temperaturę w pokoju dziecka w obawie przed rozkopaniem i zmarznięciem. Przesuszone powietrze powoduje również wzmożone pragnienie. Dzieci muszą być niejednokrotnie dopajane, częściej robią siusiu i wymagają zmiany pieluszki. Dodatkowo w ostatnim czasie w aglomeracjach miejskich czas zimy kojarzony jest ze smogiem i ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z powietrzem atmosferycznym. To wszystko wpływa na to, iż mimo ochoty do spania, niemowlę śpi z przerwami i jest niespokojne.

Jeżeli jednak na zewnątrz panują dobre warunki, świadomi rodzice nie boją się chłodniejszego, świeżego powietrza. Przykręcają kaloryfer, wietrzą, uchylają okno w sypialni dziecka utrzymując w niej temperaturę około 20 stopi Celsjusza. Chłód w tym wypadku zamiast pobudzać i orzeźwiać działa na organizm dziecka usypiająco. Dziecko będzie lepiej spało, a wyspane i wypoczęte będzie bardziej odporne.

Wiosną i latem dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia najlepiej zapadają w sen na świeżym powietrzu w optymalnej niezbyt wysokiej temperaturze. Kiedy w otoczeniu panują upały i dodatkowo w ciągu doby jest dużo światła, gorzej zasypiają i częściej wybudzają się już po kilku godzinach. Światło słoneczne bowiem nie sprzyja produkcji hormonu snu a w upalne dni dziecko reaguje podobnie jak w okresie zimowym, gdy musi spać w przegrzanym pomieszczeniu. Rodzice wypracowują własne sposoby aby wówczas pomóc dziecku w zasypianiu. Chociażby zasłaniają okno ciemną zasłoną i ograniczają ilość snu w ciągu dnia widząc w tych czynnościach szanse na dłuższy nocny odpoczynek.

Małe dzieci w ciągu dnia na powietrzu śpią dłużej. Bywa, że nawet trzy godziny, podczas gdy drzemka w pomieszczeniu trwa od 30 min do 2 godzin. Długie przebywanie na świeżym powietrzu przekłada się także na lepszy sen w nocy. Ważne, aby rodzice nie bali się kontaktu dziecka ze świeżym powietrzem bez względu na warunki atmosferyczne.
Wzrost świadomości rodziców i ich zaufanie do natury może przyczynić się do umiejętności dostosowania snu dziecka do warunków otoczenia o każdej porze roku.

Wiola Stręk

Położna z dwudziestoletnim stażem zawodowym. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła kurs w zakresie Zdrowia Reprodukcyjnego w The Baltic School of Public Health w Karlskronie (Szwecja). Prowadzi własny Zakład Opieki Okołoporodowej w Myślenicach oraz szkołę rodzenia. Jako położna środowiskowo – rodzinna zajmuje się edukacją ciężarnych i przyszłych rodziców oraz opieką nad mamą i noworodkiem w domu po porodzie.

Ten wpis jest częścią kampanii: Śpij Dobrze Maluszku

Śpij Dobrze Maluszku – To wspólna nazwa dla szeregu działań edukacyjnych dla rodziców niemowląt, organizowanych przez firmę VTech. W ramach cyklu artykułów publikowanych na naszym blogu, dowiesz się między innymi, jak długo powinno spać niemowlę, o technikach usypiania niemowląt, czy jak przygotowują rodzinne uroczystości rodzice z maleńkim dzieckiem w domu. Część tematów traktujemy bardzo poważnie. To nimi zajmą się w naszym imieniu eksperci. Część natomiast traktujemy nieco z przymrużeniem oka. Sami, będąc rodzicami wiemy, że maleńkie dziecko w domu to obok uczucia rozczulającej miłości, radości i często przytłaczającej odpowiedzialności, również zabawne sytuacje, czy pomysły wynikające z braku umiejętności, braku czasu, czy choćby ze zwyczajnego niewyspania.
Nie ma piękniejszego widoku, niż widok śpiącego dziecka. Każda Mama mogłaby godzinami patrzeć na spokojną buzię swojego Maluszka. Mogłaby, ale zwykle nie może. Każda Mama oprócz opieki nad dzieckiem ma sto innych obowiązków. W praktyce czas drzemki Maluszka to zwykle czas intensywnego nadrabiania pozostałych zadań.
VTech to producent niań elektronicznych. To właśnie niania elektroniczna jest nieocenioną pomocą w czasie, gdy Maleństwo śpi a Ty masz za zadanie w godzinę, czy dwie zrobić to co, kiedyś zajmowało Ci cały dzień.

 

Oto 3 powody, dla których warto mieć elektroniczną nianię:

1. Spokój
Wiele mam, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, czuje potrzebę częstego spoglądania na śpiące dziecko. Wrażliwe maluchy potrafią się wybudzać, kiedy zaglądamy do ich pokoju. Dizęki elektronicznej niani z kamerą masz możliwość zobaczenia dziecka bez konieczności wchodzenia do jego pokoju.
2. Bezpieczeństwo
Nie zawsze możesz być w pokoju z Maleństwem. Zdarza się, że potrzebuje Ono natychmiastowej pomocy i nie może tego zakomunikować głośnym płaczem. Wyposażając pokój dziecka w kamerę a siebie w odbiornik, zawsze możesz podejrzeć, czy Twój Maluszek śpi bezpiecznie i czy nie potrzebuje Twojej szybkiej interwencji.
3. Czas dla Ciebie
Mamy najmniej czasu mają zawsze dla…siebie. Elektroniczna niania daje Ci możliwość „bycia przy dziecku” nawet kiedy pijesz kawę z przyjaciółką w drugim pokoju, czy gdy czytasz książkę na tarasie. Zamiast co chwilę sprawdzać czy Maleństwo śpi, możesz włączyć nianię a sama spokojnie, choć na chwilę, usiąść.

Najnowsze wpisy
Napisz do nas

Tekst nieczytelny? Kliknij by zmienić. captcha txt

Wpisz szukaną frazę i naciśnij ENTER aby wyszukać

VTECH BM3200 Niania Elektroniczna KameraVTECH ST1000 Audio Uspokajacz