Zobacz, jak działa niania elektroniczna i co jeszcze warto o niej wiedzieć
Lubisz wiedzieć, co dzieje się w pokoju Twojego malucha, kiedy nie jesteś przy nim? Masz dużo obowiązków i nie możesz cały czas czuwać nad dzieckiem? Doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie jest niania elektroniczna. Zobacz, jak działa tego typu urządzenie i co warto o nim wiedzieć.
Czym jest i jak działa niania elektroniczna?
Zastanawiasz się, czym tak dokładnie jest niania elektroniczna? Wbrew pozorom jej działanie opiera się na znanych już wcześniej technologiach. Otóż niania to sprzęt składający się z nadajnika i odbiornika. Najprostsze modele funkcjonują jak walkie-talkie, czyli krótkofalówki pozwalające na komunikowanie się na odległość. Podstawowe nianie wyposażone są tylko w audio. Natomiast bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają przekaz dźwięku w obie strony. Dzięki temu możesz swoim głosem uspokoić malucha bez konieczności przychodzenia do jego pokoju. Niektóre nianie mają także kamerę i pozwalają na przesyłanie obrazu. Warto wiedzieć, że niania może również posiadać różne czujniki i alarmować Cię o ewentualnych niepokojących sytuacjach.
Prosty model niani elektronicznej
Jak już było wspomniane, niania elektroniczna składa się z dwóch modułów. Urządzenia najprostszego typu wyposażone są w nadajnik, monitorujący to, co dzieje się w dziecięcym pokoju poprzez mikrofon wzbudzany dźwiękiem (zazwyczaj masz możliwość ustawienia jego poziomu natężenia). Dźwięk jest następnie przesyłany przez nadajnik i dociera do odbiornika, który możesz cały czas mieć przy sobie. Niektóre nianie mają także diody, które za pomocą światła ostrzegają o płaczu dziecka lub innych aktywnościach. Głośnik umożliwia rodzicom ocenę sytuacji w pokoju malucha i decyzję o ewentualnej interwencji.
Nowoczesna niania elektroniczna z kamerą
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup niani elektronicznej z kamerą. Dzięki temu opiekun nie tylko słyszy, ale również widzi, co dzieje się w pokoju dziecka. Umożliwia to realną ocenę sytuacji, a także rozpoznanie źródła słyszanych przez głośnik dźwięków. Wiele niani działa zarówno poprzez połączenie bluetooth, jak i WiFi.
Złożone modele niani elektronicznej pozwalają na dwustronną komunikację. Jak działa niania elektroniczna z dwoma nadajnikami? Otóż umożliwia ona przemawianie do dziecka, uspokajanie go, a nawet śpiewanie mu ulubionej kołysanki. Istnieją także urządzenia z już wgranymi melodiami i szumami, które możesz włączyć, gdy chcesz, aby Twój maluch zasnął.
Warto wiedzieć, że współczesne modele mają naprawdę wiele funkcji. Do najpopularniejszych należy indykator stanu baterii, alarm związany z utratą zasięgu, tryb nocny kamery, czy też termometr kontrolujący temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Niektóre nianie umożliwiają zmienianie położenia kamery, inne posiadają nocną lampkę. Ciekawą opcją jest również możliwość projekcji na ścianie lub suficie. Dzięki temu możesz odwrócić uwagę pociechy i zainteresować go np. wyświetlanymi gwiazdkami.
Kiedy warto wyposażyć się w nianię elektroniczną?
To, na jaką nianię elektroniczną się zdecydujesz, zależy od wielu czynników. Istotny jest m.in. wiek dziecka, jego stan zdrowia i temperament, Twój tryb życia, układ domu itp. Bez wątpienia jednak warto się w nią wyposażyć, aby zyskać trochę chwil spokoju, móc oddać się innym obowiązkom i pozałatwiać wszystkie ważne sprawy. Zastanawiasz się, kiedy elektroniczna niania jest całkowicie niezbędna? Na pewno powinno się ją zakupić, jeśli:
– Twoja pociecha to wcześniak albo ma takie schorzenia, które bezwzględnie wymagają stałego nadzoru; w takiej sytuacji jedynie dzięki niani możesz skupić się na codziennych czynnościach domowych, bez obaw, że pod Twoją nieobecność zupełnie niespodziewanie wydarzy się coś złego;
– niemowlę ma zaburzenia snu lub oddychania; zainstalowanie niani z odpowiednimi czujnikami pozwoli Ci spokojnie przespać noc i uwolni Cię od konieczności wielogodzinnej warty nad łóżeczkiem dziecka;
– dziecko ma obniżoną odporność i ciągle choruje lub się przeziębia; w takiej sytuacji przyda Ci się model z możliwością zdalnego pomiaru temperatury, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że w pomieszczeniu panują optymalne dla malucha warunki;
– masz bardzo duży dom lub wielopokojowe mieszkanie i często zdarza Ci się nie słyszeć płaczu dziecka, kiedy znajdujesz się w innej części budynku/mieszkania;
– masz przydomowy ogródek i spędzasz w nim dużo czasu, pracujesz itp.;
– dość często zapraszasz gości; dzięki niani nie musisz szybko kończyć spotkania; możesz położyć malucha spać, a następnie wrócić do towarzystwa; kiedy dziecko się zbudzi, niania na pewno Cię o tym poinformuje;
– pracujesz zdalnie, ale nie możesz wykonywać tego przy dziecku lub też nie potrafisz skupić się przy niemowlaku; wystarczy wówczas zamknąć drzwi i bez stresu, w ciszy skupić się na swoich obowiązkach, nie musząc co chwilę sprawdzać, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku;
– masz więcej niż jedno dziecko;
– masz zwierzęta domowe;
– zostawiasz dziecko z gosposią albo opiekunką i chcesz mieć wszystko pod kontrolą, a przede wszystkim wiedzieć, czy dana osoba dobrze zajmuje się Twoją pociechą.
Czym kierować się przy zakupie niani elektronicznej?
Wiesz już, jak działa niania elektroniczna i kiedy jest szczególnie potrzebna. Zastanawiasz się jednak, czym kierować się przy zakupie tego urządzenia? Otóż przede wszystkim postaw na renomowanych producentów i kup nianię wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Poza tym upewnij się, czy niania ma wbudowany akumulator lub działa na baterie. Dzięki temu będziesz mieć możliwość korzystania z niej nawet podczas przerwy w dostawie prądu. Zdecyduj również, czy chcesz wyłącznie urządzenie audio, czy też zależy Ci na kamerze. W przypadku kamery zwróć uwagę na wielkość, czytelność i rozdzielczość wyświetlacza.
Jak widać, niania elektroniczna to niezwykle przydatne urządzenie dla każdego rodzica. Może ona okazać się niezastąpiona w naprawdę wielu sytuacjach. Na rynku dostępne są nianie z różnymi dodatkowymi funkcjami i na pewno znajdziesz sprzęt odpowiedni dla Twoich potrzeb. Mimo wszystko działanie tych urządzeń nie jest skomplikowane, a ich obsługa nie powinna sprawić Ci zbyt wielu trudności.