Dowiedz się, czy niania elektroniczna jest bezpieczna

Niania elektroniczna to nieoceniona pomoc dla wielu rodziców. Niektórzy obawiają się jednak, że korzystanie z tego typu urządzeń nie jest całkowicie bezpieczne. Jakie zagrożenia mogą wiązać się z nianią elektroniczną? Czy korzystanie z niej faktycznie jest tak niebezpieczne? Wyjaśniamy.

Promieniowanie emitowane przez elektroniczną nianię

Wiele osób, rozważając, czy niania elektroniczna jest bezpieczna dla dziecka, przytacza argument o szkodliwości emitowanego przez te urządzenia promieniowania. Twierdzą, że skoro małe dzieci są bardzo wrażliwe, promieniowanie szczególnie im szkodzi. Czy faktycznie może ono spowodować zaburzenia pracy układu nerwowego lub wywołać raka? Bez wątpienia są to przesadzone obawy. Nie istnieją żadne dowody na kancerogenność takich urządzeń. Nie udowodniono także, aby wpływały one na pracę mózgu. Poza tym obecnie korzysta się z tak wielu urządzeń emitujących mikrofale i fale radiowe, że elektroniczna niania nie byłaby jedynym problemem i zagrożeniem. W związku z tym, jeśli zastosujesz się do zaleceń producenta, a ponadto zamontujesz nianię w odpowiedniej odległości od malucha, naprawdę nie masz się czego obawiać.

Czy niania elektroniczna jest bezpieczna – ataki hakerów

Inną kwestią związaną z bezpieczeństwem niań elektronicznych są ataki hakerów. Dotyczy to przede wszystkim niań podłączonych do sieci WiFi. Hakerzy bardzo szybko są w stanie dowiedzieć się, jak dane urządzenie jest zabezpieczone. Poza tym wiele osób zapomina o tym, aby chronić się specjalnym hasłem. Jakie mogą być konsekwencje ataku hakerskiego na nianię elektroniczną? Ktoś może wykorzystać ją do podglądania Twojego dziecka albo do monitorowania mieszkania i poznania Twojego grafiku. Dzięki temu jest w stanie przewidywać Twoje nieobecności, a stąd już tylko krok do włamania. Poza tym istnieje ryzyko, że osoba o złych zamiarach włączy poprzez nianię niecenzuralne treści. Może także chcieć hałasować, aby przeszkodzić maluchowi we śnie.

Jak bezpiecznie korzystać z niani elektronicznej?

Oczywiście nie oznacza to, że masz teraz spanikować i zrezygnować z niani elektronicznej. Jest to bardzo przydatne urządzenie i może ono być całkowicie bezpieczne, o ile zachowasz środki ostrożności. Jak chronić siebie i malucha? Przede wszystkim zawsze zabezpieczaj elektroniczną nianię hasłem i najlepiej co jakiś czas je zmieniaj. Nie korzystaj z hasła, które zostało odgórnie przypisane do urządzenia. Poza tym lepiej nie kupuj używanego sprzętu. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup oryginalnej niani elektronicznej z renomowanego sklepu internetowego. Jeżeli bardzo boisz się ataku hakerskiego, wybierz taki model niani, którego nie musisz podłączać do internetu.

Niania elektroniczna to bardzo przydatne urządzenie. Korzystanie z niego może wiązać się z pewnymi zagrożeniami, ale przy zachowaniu ostrożności jest to sprzęt całkowicie bezpieczny. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, nie będziesz już obawiać się o swoje dziecko i jego bezpieczeństwo.

Najnowsze wpisy
Napisz do nas

Tekst nieczytelny? Kliknij by zmienić. captcha txt

Wpisz szukaną frazę i naciśnij ENTER aby wyszukać