Tam, gdzie włącza się spokój – czyli jak urządzić pokój dla dziecka?

Zanim jeszcze na świecie pojawi się dziecko, wiadomość o ciąży przewraca świat Rodziców do góry nogami. Na początku pojawia się u nich radość i euforia, czasem strach, czy poradzą sobie w nowej roli. Im bliżej do rozwiązania, tym bardziej intensywnie myśli się o wyprawce, kompletowaniu ubranek, a także o  przygotowaniu pokoju dla Maluszka.

W pierwszych miesiącach życia dziecko przesypia nawet kilkanaście godzin dziennie. Urządzając przestrzeń dla Maleństwa, oprócz zapewnienia mu maksymalnego komfortu, koniecznie trzeba pomyśleć także o jego Mamie, która pielęgnując, karmiąc, czy po prostu obserwując dziecko, będzie spędzać w nowym pokoju bardzo dużo czasu.

Kolorystyka pokoju dla dziecka

Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć w związku z przygotowywaniem sypialni dla Maluszka jest wybór koloru ścian. Baza powinna tu być łagodna – dobrze sprawdzą się jasne barwy, pastelowe kolory, czy nawet biel. W ostatnich latach popularne stało się zdobienie jednej ze ścian tapetą z delikatnym deseniem lub wykorzystywanie naklejek. Innym sposobem przygotowania efektowanego zdobienia, jest własnoręczne namalowanie pasów, których granice wyznacza się za pomocą taśmy malarskiej, a nawet całego obrazu, który stworzony przez Rodziców dla Dziecka w sposób wyjątkowy spersonalizuje pokój.

Warto zwrócić uwagę na jakość farby – producenci z myślą o tego rodzaju wnętrzach proponują farby plamoodporne, hipoalergiczne (co szczególnie ważne przy noworodku w domu), a nawet oczyszczające powietrze. Niektóry rodzice wybierając rodzaj farby, idą jeszcze dalej. Meghan Markle – Księżna Sussex, która przygotowuje się na przyjście na świat swojego pierwszego dziecka, zdecydowała się pomalować ściany w jego pokoju farbą wegańską.

Małe dzieci – do 3 roku życia nie rozróżniają jasnych, pastelowych kolorów. Stonowane, delikatne barwy pozwolą więc wyciszyć dziecko i będą działały na nie uspokajająco. Jednocześnie w takich neutralnych wnętrzach można stymulować wzrok dziecka za pomocą kontrastowych obrazków w ramkach albo naklejek, które ozdobią niewielki fragment ściany. Minęły czasy, w których kolor różowy zarezerwowany był wyłącznie do pokojów dziewczynek, za to chłopięce sypialnie malowało się na niebiesko. Coraz bardziej popularnym trendem jest dziś kreowanie przestrzeni zgodnie z zasadą „gender free”. Charakteru dodają wtedy stylowe połączenia kolorów. Przykładowe aranżacje pokoi, które można oglądać w Internecie i w coraz popularniejszych showroom’ach prezentują pastelowe odcienie w towarzystwie złamanej bieli, a także szarości.

Meble do pokoju dziecka

Po remoncie przychodzi czas na wybór wyposażenia pokoju. Potrzeby świeżo narodzonego dziecka bardzo łatwo przewidzieć, więc meble i dodatki można zakupić jeszcze przed rozwiązaniem.

Naturalnie, w pierwszej kolejności myśli się o łóżeczku. Jego wymiary zazwyczaj uzależnione są od wielkości pokoju, ale ściśle związane są też ze standardowymi wielkościami materaców (120×60 cm lub 140×70 cm). Najpopularniejszymi wciąż pozostają drewniane łóżeczka ze szczebelkami, z podnoszonym dnem, które sprawdza się, gdy dziecko jeszcze nie jest w stanie samo zmienić pozycji. Na rynku pojawiają się jednak także nietypowe, designerskie łóżeczka – np. z ratanu i wikliny, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego stylu vintage.

Innym rozwiązaniem zyskującym uznanie Rodziców są także łóżeczka, które „rosną” razem z dzieckiem. Demontowanie części elementów, wraz z upływem czasu i dorastaniem Malucha pozwala na używanie tego samego mebla nawet przez kilka lat.

Bardzo istotną kwestią pozostaje także wybór odpowiedniego materaca. Ze względu na to, że niemowlę większą część doby przesypia, jakość i twardość materaca w łóżeczku ma bardzo duże znaczenie. Zasadą jest, że materac powinien dopasowywać się do kształtu ciała dziecka, tak, żeby cały kręgosłup był równomiernie podparty. Biorąc pod uwagę niewielką masę ciała niemowląt, najlepiej sprawdzają się tutaj materace o średniej twardości. Drugim aspektem, na który dobrze zwrócić uwagę przy wyborze jest wypełnienie materaca. Najlepsze są te, które „oddychają” (np. materace lateksowe) – w strukturze materaca tworzą się swojego rodzaju kanaliki, które pozwalają na jego wentylację. Przepuszczanie powietrza sprawia, że w materacu nie rozwijają się roztocza, które mogą wywoływać alergie. Wysokiej jakości materace nie przejmują także temperatury ciała dziecka, dzięki czemu Maluszek nie poci się.

Kolejnym niezbędnym meblem w sypialni dziecka jest przewijak. W małych pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości wstawienia dodatkowej szafki z blatem, bardzo dobrze sprawdzają się przewijaki nakładane na łóżeczko. Podobnym, bo „hybrydowym” rozwiązaniem oszczędzającym miejsce i łączącym w sobie dwie funkcje, jest przewijak połączony z wanienką.

Tam, gdzie przestrzeni do zagospodarowania jest więcej, dobrym rozwiązaniem jest przewijak na komodzie z szufladami. Taki mebel nie tylko dostarczy dodatkowego miejsca do przechowywania (którego przy licznych dziecięcych śpioszkach i artykułach do pielęgnacji nigdy nie jest zbyt wiele), ale także pozwoli wygodniej (bo na optymalnej wysokości) zmieniać Maleństwu pieluszki. Zarówno w przypadku stacjonarnego, jak i mobilnego przewijaka istotne jest, żeby był on wykonany z materiału łatwego do umycia.

Planując umeblowanie pokoju dla dziecka, jeśli tylko pozwala na to miejsce, dobrze jest pamiętać o jeszcze jednym, dodatkowym, ale niemniej ważnym elemencie – fotelu dla Mamy. To praktyczne rozwiązanie, kiedy trzeba nakarmić Maleństwo pomiędzy drzemkami. Wygodę docenią także wszyscy Rodzice, którzy zechcą czuwać przy łóżeczku, kiedy Maleństwo w nim śpi. Dobrym pomysłem jest montaż lampki tuż przy fotelu, dzięki której Mama, może wykorzystać czas karmienia np. na czytanie książki.

Światło w pokoju dziecka

Kolejnym elementem, o który należy zadbać projektując pokój dla Maleństwa jest światło. Kwestia ta nie ogranicza się tylko do wyboru lamp czy kinkietów. Wystarczająco duże okno w pokoju pozwala także dostarczyć Mamie i Maluchowi światło naturalne. Dobrze jednak zamontować rolety, by w razie potrzeby osłonić oczka Dziecka przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Dzięki niemu można zadbać również o właściwą wentylację pomieszczenia. Warto pamiętać, że jeśli tylko pozwalają na to warunki i nie ma zanieczyszczeń w powietrzu, wietrzyć powinno się codziennie – nawet zimą!

Tym, co wymaga głębszego zastanowienia, jest odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych oraz ich rodzaj. Zarówno w przypadku głównego oświetlenia z sufitu, jak i bocznych lampek – bardzo ważne jest to, by nie montować zbyt mocnych żarówek, gdyż ostre światło może przestraszyć Maluszka. Przytłumione, delikatne oświetlenie z kilku źródeł będzie wystarczające. Dodatkowo rozdzielenie źródeł światła pozwoli powoli i stopniowo rozjaśniać pokój i tym samym spokojnie przyzwyczaić oczka dziecka do światła. Praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie w pokoju dodatkowej lampki emitującej bardzo delikatne światło – pozwalające Maleństwu spać spokojnie, także podczas nocnego karmienia, czy zmieniania pieluszki w nocy. Dla wygody Rodziców warto umieścić włączniki w pobliżu kluczowych miejsc – fotela do karmienia, przewijaka i oczywiście drzwi.

Elektronika w pokoju dziecięcym

Wraz rosnącą popularnością smartfonów i tabletów coraz wyraźniej słychać głosy ekspertów, którzy zwracają uwagę na to, by chronić małe dzieci przed dostępem do elektroniki. Słusznie, bo badania mówią, że do 2 roku życia nie powinny one w ogóle korzystać z urządzeń mobilnych, czy oglądać telewizji. Uspokajanie więc Maleństwa wyświetlaniem animacji na ekranie telefonu może przynieść dokładnie odwrotny skutek – zbyt wiele bodźców i dźwięków nadmiernie pobudzi Maluszka i sprawi, że będzie miał kłopoty ze snem.

Są jednak urządzenia, które w pełni wspierają rodziców, zapewniając im i dziecku komfort i spokój. Sprzętem, który w ostatnich latach zyskał olbrzymią popularność jest oczyszczacz powietrza. Zapewnia on optymalną atmosferę w pokoju nawet, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest bardzo niska. W okresie grzewczym nie można jednak zapomnieć także o nawilżaniu powietrza. Na rynku dostępne są modele elektronicznych nawilżaczy, które posiadają wbudowany czujnik wilgotności i stale kontrolują jej poziom w pokoju, a także urządzenia łączące w sobie funkcję oczyszczacza oraz nawilżacza powietrza

Bardzo przydatnym sprzętem, które pozwala zerkać na śpiące dziecko nawet będąc w innym pokoju jest niania elektroniczna. Wśród produktów VTech są modele z kamerą wysyłającą obraz do odbiornika, który Rodzice mogą mieć cały czas przy sobie. Ponadto urządzenie wyposażone jest w termometr monitorujący temperaturę w pokoju (optymalna wynosi 20-22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia, a nocą nawet dwa stopnie mniej). Praktyczną funkcją jest także emisja uspokajających melodii, przyjemnych szumów i uspokajających dźwięków (np. odgłosu bicia serca), które pomagają dziecku usnąć. Nie bez znaczenia jest design urządzeń – proste, stylowe wzornictwo (np. VTech VM 5252) albo kamerki w kształcie zwierzątek (np. VTech BM 4600) świetnie dopasują się do subtelnego wystroju dziecięcej sypialni.

Urządzanie pokoju dla Maluszka, to wyzwanie. Dzisiejsze możliwości, mnogość wzorów i propozycji dostępna na rynku sprawia, że  możliwe jest stworzenie wyjątkowego, często autorskiego projektu. Dobrze jest dać sobie więcej czasu na zaplanowanie aranżacji i wybór poszczególnych produktów i akcesoriów, żeby móc w pełni cieszyć się idealnym pokojem, kiedy Maleństwo już pojawi się na świecie. Pokój dziecka to miejsce, w którym Maluszek i jego Rodzice powinni czuć się dobrze i bezpiecznie. To miejsce, gdzie włącza się spokój.

Ten wpis jest częścią kampanii: VTech – włącz w sobie spokój

W VTech już kolejny raz realizujemy projekt, którego celem jest wsparcie Rodziców. Od lat wsłuchujemy się w potrzeby Dzieci i ich Rodziców. Dlatego naturalnie przychodzi nam chęć angażowania się  w sprawy dotyczące jednakowo dobra Maluszków, jak i spokoju ich Najbliższych. W poprzednim projekcie – „Śpij dobrze Maluszku” – skupialiśmy się przede wszystkim na potrzebach Dziecka i dbaniu o jego bezpieczny, komfortowy sen. Tym razem zgodnie z przyświecającym nam hasłem „VTech – włącz w sobie spokój”, zwracamy się w kierunku samego Rodzica, który nie tylko ma prawo, ale powinien myśleć także o sobie. Dostarczamy nianie elektroniczne, które pomagają zadbać o siebie szczególnie wtedy, kiedy Dziecko śpi.

Najnowsze wpisy
Napisz do nas

Tekst nieczytelny? Kliknij by zmienić. captcha txt

Wpisz szukaną frazę i naciśnij ENTER aby wyszukać

blog ciastotest niani vtech