5 sposobów, aby łagodnie powrócić do pracy po urodzeniu dziecka

Dla każdej mamy okres po urodzeniu dziecka to czas wielkich zmian, w którym wszystko przestaje być takie, jak dotychczas. W momencie pojawienia się na świecie Maleństwa, to wokół niego zaczyna kręcić się cały świat. Myśli związane z pracą i wszystkimi tematami zawodowymi znikają, a zastępuje je troska o zapewnienie Dziecku spokoju i bezpieczeństwa. Jednak rok urlopu macierzyńskiego zazwyczaj mija niepostrzeżenie i wiele kobiet staje wtedy przed wyzwaniem powrotu do pracy i pogodzenia życia rodzinnego i obowiązków Mamy z życiem zawodowym. Choć bardzo często budzi to wiele obaw okazuje się, że powrót do pracy otwiera nowe możliwości i pozwala na… odpoczynek.

Jak sprawić, żeby ten powrót do pracy okazał się łagodny?

  1. Ustalanie priorytetów.

Z chwilą zostania Mamą kobiety często odkrywają w sobie zupełnie wcześniej nieznane umiejętności i pokłady energii. Najważniejsze jest, by tę energię spożytkować na wykonanie najważniejszych i efektywnych czynności. Dotyczy to zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego (naprawdę – czasem warto pójść spać pół godziny wcześniej, zamiast do północy zbierać zabawki z podłogi w salonie).

Ustalając priorytety dobrze realizować zadania najtrudniejsze lub najbardziej czasochłonne na samym początku dnia – żeby zminimalizować ryzyko, że późniejsze komplikacje (np. telefon od niani z informacją, że Maluszek ma gorączkę), mogą przeszkodzić w realizacji zawodowych zobowiązań.

  1. Podjęcie pracy na część etatu.

Nikt nie mówi, że wracając do pracy po urlopie macierzyńskim od razu trzeba rzucać się na głęboką wodę i spędzać w biurze 8 godzin każdego dnia. Pracodawcy coraz częściej rozumieją sytuację młodych matek i wychodzą naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom. Powrót do pracy na część etatu pozwoli Mamie na kilka godzin w tygodniu oderwać się od domowych spraw, a równocześnie pozostać aktywną na rynku pracy.

  1. Praca w trybie home-office

W dobie Internetu ogromną część pracy da się wykonywać zdalnie – nie tylko korzystając z coraz popularniejszych biur co-workingowych, ale nawet nie wychodząc z domu. Małe dzieci śpią co najmniej kilka godzin dziennie. W tym czasie można spokojnie pracować w innym pokoju. Dzięki niani elektronicznej (sprawdzi się tu np. model VTech VM5252), podczas wykonywania kolejnych telefonów, odpisywania na maile, a nawet podczas uczestniczenia w spotkaniach w formie wideo-konferencji można zerkać na śpiącego Maluszka mając pewność, że wszystko jest w porządku.

  1. Wykorzystanie nowych umiejętności.

Wiele osób zauważa, że kobiety, które zostały matkami zyskują dodatkowe umiejętności. Zwiększają się ich zdolności logistyczne – precyzyjne ustalanie harmonogramów, dopasowywanie ich do kalendarzy innych to cechy, które wiele matek nabywa niemal automatycznie. Umiejętności negocjacyjne – wynikające też z dużej empatii sprawiają, że pracownik – matka może być bardzo cennym aktywem pracodawcy. Rodzicielstwo staje się więc nie przeszkodą, ale atutem i właśnie z takim podejściem (i spokojem) warto podejmować pracę po urodzeniu Dziecka.

  1. Wykorzystanie chwili dla Mamy.

Każda mama, choć kocha swoje dziecko nad życie, potrzebuje czasem chwili dla siebie. Tego „dorosłego” świata, w którym rozmawia się nie tylko o śpioszkach i zabawkach dla dzieci. Podjęcie pracy jest właśnie szansą na to, żeby wejść w zupełnie nowe środowisko, podejmować wyzwania odmienne od tych związanych z domem, by potem wrócić do Maluszka stęsknioną i naładowaną nową energią. Na tej „chwili dla mamy” może skorzystać nie tylko ona sama, ale też Dziecko, którego szczęście często bezpośrednio wynika z samopoczucia matki. To także bardzo dobre dla związku, w którym realizujący się także zawodowo partnerzy mogą być dla siebie równym wsparciem.

A o tym wszystkim, co wydarzyło się w ciągu dnia można porozmawiać wieczorem, przy lampce wina, wtedy gdy Maluszek już uśnie…

Ten wpis jest częścią kampanii: VTech – włącz w sobie spokój

W VTech już kolejny raz realizujemy projekt, którego celem jest wsparcie Rodziców. Od lat wsłuchujemy się w potrzeby Dzieci i ich Rodziców. Dlatego naturalnie przychodzi nam chęć angażowania się  w sprawy dotyczące jednakowo dobra Maluszków, jak i spokoju ich Najbliższych. W poprzednim projekcie – „Śpij dobrze Maluszku” – skupialiśmy się przede wszystkim na potrzebach Dziecka i dbaniu o jego bezpieczny, komfortowy sen. Tym razem zgodnie z przyświecającym nam hasłem „VTech – włącz w sobie spokój”, zwracamy się w kierunku samego Rodzica, który nie tylko ma prawo, ale powinien myśleć także o sobie. Dostarczamy nianie elektroniczne, które pomagają zadbać o siebie szczególnie wtedy, kiedy Dziecko śpi.

Najnowsze wpisy
Napisz do nas

Tekst nieczytelny? Kliknij by zmienić. captcha txt

Wpisz szukaną frazę i naciśnij ENTER aby wyszukać

Niania Video Vtech VM5261