Ile powinno spać niemowlę?
Niemowlęta maja różne potrzeby. Dotyczy to między innym potrzeby snu. Nie ma ściśle określonego czasu, który niemowlę powinno przesypiać w ciągu doby, gdyż każde z nich ma indywidualne zapotrzebowanie na sen. Różnice w potrzebach snu zapisane są w genach. Uzależnione są również od temperamentu malucha a nawet pory roku. Z powodu braku melatoniny odpowiedzialnej za regulacje zegara biologicznego w pierwszych tygodniach życia niemowlęta nie odróżniają dnia od nocy. Stąd mogą spać o każdej porze budząc się jedynie, gdy są głodne lub potrzebują bliskiego kontaktu z mamą. Często rodzice stwierdzają iż ich dziecko tylko je i śpi.
Literatura fachowa i inne źródła informacji adresowane do rodziców podają liczbę godzin, którą niemowlę powinno przesypiać na danym etapie rozwoju. Przykładowo dziecko do 3 miesiąca życia śpi średnio 16-18 godzin na dobę. Są to jednak wartości przybliżone, gdyż w rzeczywistości dzieci śpią ile chcą. Nie znaczy to, że zawsze są wyspane. Najlepiej, żeby w pierwszych tygodniach życia spały jak najdłużej. Przecież centralny układ nerwowy noworodka podobnie jak pozostałe układy i narządy jest niedojrzały i nie może pracować na pełnych obrotach. Przy dominacji prawej półkuli mózgu w pierwszych tygodniach życia musi się często wyłączać aby nadmiar bodźców nie zakłócił prawidłowego rozwoju.
Po trzech miesiącach dochodzi do głosu lewa półkula mózgu i dziecko zaczyna zachowywać się nieco inaczej. Daje się wyraźnie zauważyć nieco inny tryb snu i czuwania u dziecka. W ciągu dnia nie musi już spać po kilka godzin pod rząd. Może ucinać sobie krótsze drzemki, po których zaczyna być bardziej aktywne. Pragnie kontaktu z otoczeniem, porusza się, rozgląda, słucha poznając własne otoczenie. Większość dzieci po trzecim miesiącu nie przesypia jeszcze całej nocy. Dobrze jest jednak aby na nocny sen organizm trzymiesięcznego malucha przeznaczał około 10 godzin, natomiast dzienny sen powinien zabierać mu około 5 godzin. W sumie optymalny czas snu w ciągu doby dla trzymiesięcznego malucha powinien wynosić około 15 godzin. To niewiele mniej od czasu przeznaczonego na sen noworodka. Okres nocnego snu już się stopniowo wydłuża, gdyż dzięki aktywności melatoniny organizm dziecka powoli zaczyna odróżniać dzień od nocy.
W miarę dorastania dziecka sen nocy wydłużą się kosztem snu w ciągu dnia. I tak w wieku pół roku dziecko może spać 10-12 godzin w ciągu nocy a w ciągu dnia od 2 do 4 godzin. Najczęściej są to dwie dłuższe przerwy na sen. Może się zdarzyć, że dziecko aplikuje sobie oprócz snu krótsze drzemki. Taki stan utrzymuje się mniej więcej przez kolejne trzy miesiące. Oczywiście u każdego dziecka może to wyglądać inaczej w ciągu dnia. Natomiast ważne jest by dziecko w tym wieku spało spokojnie przez przynajmniej 10 godzin w nocy.
Roczne dziecko śpi już głównie w nocy. Czas trwania nocnego snu wynosi nawet 12 godzin. Z kolei w ciągu dnia przy sprzyjających warunkach dziecko śpi najczęściej 2-3 godzin jednorazowo bądź dwa razy po 1-1,5 godziny. Niestety nie zawsze dziecko śpi przez całą noc. Niektóre budzą się , kiedy zmarzną lub jest im za gorąco, czasem przeszkadza im mokra pielucha. Inne dzieci źle znoszą okres ząbkowania i przez złe samopoczucie śpią niespokojnie budząc się z płaczem co jakiś czas. Dzieci budzą się również często gdy są zainfekowane.
Spokojny sen dziecka na każdym etapie życia wpływa pozytywnie nie tylko na jego stan psycho – fizyczny ale również stan emocjonalny i prawidłowy dalszy jego rozwój. Istnieje wiele powodów, dzięki którym niemowlęta mogą wybudzać się ze snu z płaczem. Ponieważ długo nie identyfikują siebie jako odrębny organizm, źle znoszą brak bliskości matki. W razie nagłego przebudzenia powinny jak najszybciej ją zobaczyć lub poczuć ją blisko siebie. Czasami wymagają czułego pogłaskania i przytulenia. Ważne by na długo nie zostawały same w momencie, gdy nagle przebudzą się przed ostatecznym wypoczynkiem.
Położna z dwudziestoletnim stażem zawodowym. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła kurs w zakresie Zdrowia Reprodukcyjnego w The Baltic School of Public Health w Karlskronie (Szwecja). Prowadzi własny Zakład Opieki Okołoporodowej w Myślenicach oraz szkołę rodzenia. Jako położna środowiskowo – rodzinna zajmuje się edukacją ciężarnych i przyszłych rodziców oraz opieką nad mamą i noworodkiem w domu po porodzie.
Ten wpis jest częścią kampanii: Śpij Dobrze Maluszku
Śpij Dobrze Maluszku – To wspólna nazwa dla szeregu działań edukacyjnych dla rodziców niemowląt, organizowanych przez firmę VTech. W ramach cyklu artykułów publikowanych na naszym blogu, dowiesz się między innymi, jak długo powinno spać niemowlę, o technikach usypiania niemowląt, czy jak przygotowują rodzinne uroczystości rodzice z maleńkim dzieckiem w domu. Część tematów traktujemy bardzo poważnie. To nimi zajmą się w naszym imieniu eksperci. Część natomiast traktujemy nieco z przymrużeniem oka. Sami, będąc rodzicami wiemy, że maleńkie dziecko w domu to obok uczucia rozczulającej miłości, radości i często przytłaczającej odpowiedzialności, również zabawne sytuacje, czy pomysły wynikające z braku umiejętności, braku czasu, czy choćby ze zwyczajnego niewyspania.
Nie ma piękniejszego widoku, niż widok śpiącego dziecka. Każda Mama mogłaby godzinami patrzeć na spokojną buzię swojego Maluszka. Mogłaby, ale zwykle nie może. Każda Mama oprócz opieki nad dzieckiem ma sto innych obowiązków. W praktyce czas drzemki Maluszka to zwykle czas intensywnego nadrabiania pozostałych zadań.
VTech to producent niań elektronicznych. To właśnie niania elektroniczna jest nieocenioną pomocą w czasie, gdy Maleństwo śpi a Ty masz za zadanie w godzinę, czy dwie zrobić to co, kiedyś zajmowało Ci cały dzień.
Oto 3 powody, dla których warto mieć elektroniczną nianię:
1. Spokój
Wiele mam, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, czuje potrzebę częstego spoglądania na śpiące dziecko. Wrażliwe maluchy potrafią się wybudzać, kiedy zaglądamy do ich pokoju. Dizęki elektronicznej niani z kamerą masz możliwość zobaczenia dziecka bez konieczności wchodzenia do jego pokoju.
2. Bezpieczeństwo
Nie zawsze możesz być w pokoju z Maleństwem. Zdarza się, że potrzebuje Ono natychmiastowej pomocy i nie może tego zakomunikować głośnym płaczem. Wyposażając pokój dziecka w kamerę a siebie w odbiornik, zawsze możesz podejrzeć, czy Twój Maluszek śpi bezpiecznie i czy nie potrzebuje Twojej szybkiej interwencji.
3. Czas dla Ciebie
Mamy najmniej czasu mają zawsze dla…siebie. Elektroniczna niania daje Ci możliwość „bycia przy dziecku” nawet kiedy pijesz kawę z przyjaciółką w drugim pokoju, czy gdy czytasz książkę na tarasie. Zamiast co chwilę sprawdzać czy Maleństwo śpi, możesz włączyć nianię a sama spokojnie, choć na chwilę, usiąść.